• Otomatik

  

Büyükşehir İle Umutlar Kadınların Ellerinde Şekilleniyor
Kaynak: Meryem ELMASTAŞ Okunma: 78382 Tarih: 23.12.2017

Büyükşehir İle Umutlar Kadınların Ellerinde Şekilleniyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kadın dostu bir kent olma yolunda hız kesmeden çalışmalarını devam ettiriyor. Büyükşehir Belediyesi Kadın Spor ve Mesleki Eğitim Merkezi ile Mersin’e göç ederek gelip yerleşmiş kadınların sosyal, eğitsel ve mesleki yönden kendilerini geliştirmesini sağlıyor.

Akdeniz İlçesi İhsaniye Mahallesi’nde yer alan ve Mersin Büyükşehir Belediyesi ile İhsaniye Mahallesi Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ortaklığıyla hayata geçirilen Kadın Spor ve Mesleki Eğitim Merkezi Projesi sayesinde kadınlar ücretsiz olarak eğitim alırken, evlerindeki ürünleri nasıl değerlendirebileceklerini öğreniyor.

Göç ile Mersin’e gelmiş olan kadınların topluma adaptasyonunun ve ekonomik hayata katılımının sağlanmasını amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, kadınların kendilerini toplum için önemli birer birey olarak hissetmeleri, eğitim almış birer ara eleman hüviyetini kazanarak ailelerine ve ülke ekonomisine katkı verir duruma gelmelerini hedefliyor.

Büyükşehir Belediyesi, ayrıca merkez sayesinde kadınların, benzer durumdaki diğer kadınlara model teşkil etmesini ve sosyal uyum konularındaki kazanımlarının da daha geniş alanlara yayılmasını da hedefliyor.

2016 yılında dekoratif deri yastık dikimi, dekoratif ahşap süsleme ve step-aerobik kursları ile eğitim veren merkezde, 2017 yılında da dekoratif ev aksesuarı ve step-aerobik kursları verilmeye devam ediyor. Kadınlar dekoratif ev aksesuarı kursu sayesinde evde daha önceden kullandıkları örtü ve nakışlarını değerlendirerek daha modern bir hale getirebiliyorken, step-aerobik kursları ile de sağlıklı yaşam konusunda bilinç kazanıyor.

“Köhne ve ara bir yerde gibi görünen kurs merkezimizin aslında ne kadar işe yaradığını görüyoruz”

Merkezde eğitim gören kadınların el becerilerini geliştirerek, ev ekonomilerine katkı sağladıklarını söyleyen İhsaniye Mahalle Muhtarı Zehra Yılmaz, “Öncelikle bu merkezi bize sağlayan, kiramızı ödeyen ve eksik ihtiyaçlarımızı gideren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür etmek istiyorum. Burada kızına çeyiz yapmak isteyen, torununa nevresimlerini diken, kendi evi için bir şeyler üreten kadınlarımız var. Bir spor merkezinin de şu anda ne kadar pahalı olduğunu biliyoruz ve spor kursumuza da katılım oldukça kalabalık” dedi.

“Burası terapi gibi geldi”

Büyükşehir Belediyesi’nin Kadın Spor ve Mesleki Eğitim Merkezi’nde dikiş-nakış yapan ev hanımı Dürdane Gürbüz, “Ben göğüs kanseriydim ve bana psikiyatriye git diye tedavi önerdiler. Ben de tek başıma gitmek istemedim. Tesadüfen burayı gördüm. Bana burası terapi gibi geldi ve bizler burada çok çeşitli işler yaptık. Burada pike süslüyoruz, nevresim dikiyoruz, masa örtüleri, kırk yama, yatak örtüsü, kırlent, bebek battaniyeleri gibi akla gelebilecek her şeyi yapıyoruz. Benim gibi hasta olanlar muhakkak böyle kurslara gelsinler. Bize yardımcı oldukları için Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’a ve bütün çalışanlarına çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Kadınların, Kadın Spor ve Mesleki Eğitim Merkezi’nde eğitim alabilmelerini sağlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkürlerini ileten ev hanımı Gülcan Avcı, “Burada torunlarıma, kızlarıma da nevresimden tutun da oturma minderine kadar gibi birçok şey diktim. Ben kanser hastasıyım aynı zamanda. Ama buradan kopmak istemiyorum, burası bana çok iyi geliyor. Terapi gibi. Bunlarla uğraşmak da güzel. Buradan ev hanımlarına sesleniyorum ve evde boş oturmayın diyorum. İnsanlar burada hem zaman geçiriyor, hem bir şeyler üretiyor hem de hastalar için de bir terapi olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

3 buçuk yıl önce Mardin’den Mersin’e taşınan Meryem Bademci, “Ben burayı internetten buldum ve geldim. Daha önceden dikiş dikmeyi biliyordum ama bu kadar ayrıntılı değildi. Burada daha güzel şeyler üretmeye başladık. Nevresim, pike, çocuk yorganı gibi birçok şey yapma fırsatımız oldu burada. Büyükşehir Belediye Başkanımız da kiramızı, faturalarımızı ödüyor, Allah ondan razı olsun” ifadelerini kullandı.

“Bizler burada her şeyden önce iyi birer aile olduk”

20 yıl önce Şırnak’ın Cizre ilçesinden Mersin’e gelen Naciye İduğ, “Bizler burada her şeyden önce iyi birer aile olduk, iyi arkadaşlar bulduk. Burada kurdele işinden, nakışa, kırk yamadan yatak örtülerine kadar her şeyi yapıyoruz. Burada yaptığımız şeyleri kızlarımın ve oğlumun çeyizine koyuyorum. Ben ev hanımıyım ve buradan ev hanımlarına şunları söylemek istiyorum, kocalarınızın eline bakmayın, sizler de ailenize destek olun. Evimize bir katkımız olsun, paramızı kendimiz kazanıp harcayalım istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a da çok teşekkür ediyorum, böyle Belediye Başkanları bizlere lazım” diye belirtti.

Şerife Altunbulduk ise “Ben de kanser hastasıydı ve burası bize bir terapi gibi geldi. Ben ayrıca gelinime, oğluma, torunuma burada bir sürü hediye yaptım. Benim gibi kadılara da doktora gitmektense böyle yerlere gelin diyorum” ifadelerini kullandı.

2016 yılı Temmuz ayında başlayan ve 52 kursiyer kadına eğitim veren Kadın Spor ve Mesleki Eğitim Merkezi’nde, 2017 yılında ise toplam 100 kursiyer kadına eğitim verilmeye devam ediyor.


 • Tarım İşçilerinin Yeni Ücreti Belirlendi Tarım İşçilerinin Yeni Ücreti Belirlendi
 • MERSİN'DE HAİN DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI 15 TEMMUZ YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ MERSİN'DE HAİN DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI 15 TEMMUZ YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ
 •  Tuna: Tuna: "15 Temmuz Demokrasi Zaferidir"
 • BAŞKAN CAN, “15 TEMMUZ, MİLLETİMİZİN YAZDIĞI BİR DESTANDIR” BAŞKAN CAN, “15 TEMMUZ, MİLLETİMİZİN YAZDIĞI BİR DESTANDIR”
 • TARSUS BELEDİYESİ’NDE KALİTE'DE 16’NCI YIL TARSUS BELEDİYESİ’NDE KALİTE'DE 16’NCI YIL
 • ALMİR OTEL’DE KALİTELİ HİZMET, UYGUN FİYAT İLE TATİLİN KEYFİNİ ÇIKARIN ALMİR OTEL’DE KALİTELİ HİZMET, UYGUN FİYAT İLE TATİLİN KEYFİNİ ÇIKARIN
 • TARSUS’TA ZABITA VE POLİSTEN GÖRÜNTÜ VE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE KARŞI OPERASYON TARSUS’TA ZABITA VE POLİSTEN GÖRÜNTÜ VE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE KARŞI OPERASYON
 • Köy Seyirlik Turnesi Başlıyor Köy Seyirlik Turnesi Başlıyor
 • Hanımeli Pazarı 16 Temmuz Pazartesi günü açılıyor Hanımeli Pazarı 16 Temmuz Pazartesi günü açılıyor
 • Girişimci Ruh Vazgeçemez Girişimci Ruh Vazgeçemez
 • BAŞKAN TUNA: “SPOR VE EĞİTİM EŞ GÜDÜM İÇERİSİNDE OLMALI” BAŞKAN TUNA: “SPOR VE EĞİTİM EŞ GÜDÜM İÇERİSİNDE OLMALI”
 • ÇEMBER GENİŞLİYOR ŞEVKET CAN GÜÇLENİYOR ÇEMBER GENİŞLİYOR ŞEVKET CAN GÜÇLENİYOR
 • BAŞKAN CAN, “PROJELERİMİZLE ŞEHRİMİZİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRİYORUZ BAŞKAN CAN, “PROJELERİMİZLE ŞEHRİMİZİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRİYORUZ
 • TARSUS BELEDİYESİNDEN GERİ DÖNÜŞÜM EĞİTİMİ TARSUS BELEDİYESİNDEN GERİ DÖNÜŞÜM EĞİTİMİ
 • TAŞKIN SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM TAŞKIN SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM