• Otomatik

  

CHP’li Talay Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Veriliş Yıldönümünü Kutladı
Kaynak: Meryem ELMASTAŞ Okunma: 2833 Tarih: 05.12.2017

CHP’li Talay Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Veriliş Yıldönümünü Kutladı

CHP Genel Başkan Başdanışmanı, Kültür eski Bakanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkan a. adayı M. İstemihan Talay, yayınladığı mesajda 5 Aralık Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 83.’ncü yıl dönümünü kutladı.

CHP’li İstemihan Talay, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Önder Atatürk'ün girişimiyle kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapıldığıına dikkat çekti.

Talay, kadınlara 1930 yılında Belediye seçimlerinde seçme, 1933 yılında muhtar ve köy heyetini seçme hakkı tanındığını vurgulayarak, “5 Aralık 1934 tarihinde Anayasa'da yapılan değişikliklerle Türk kadını milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Kadınlarımız Osmanlı Devleti yönetiminde birçok sosyal, kültürel ve siyasi haktan mahrum bırakılmıştır. Türk kadını evlenme, boşanma, miras işlerinde ikinci planda kalmıştır. Devlet memuru da olamayan Türk kadını ancak çağdaş, demokratik ve laik bir Türk toplumunu hedefleyen Atatürk önderliğinde yapılan devimle seçme, seçilme hakkı başta olmak üzere bir çok hakka sahip olmuştur. Bazı AB Ülkeleri Türkiye’den yıllar sonra bu hakkı kadınlarımıza vermiştir." dedi.

Kadınların siyasette belirleyici olmasına rağmen temsil edilmekte oran olarak hala istenilen oranda olmadığını, kadına yönelik şiddetin sürekli arttığı bir dönemin yaşandığını dile getiren Talay, CHP olarak kadınların siyasette var olması için yüzde 33 cinsiyet kotası getirdiklerini vurguladı.

Talay, konuyla ilgili olarak açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu kota her yönetim kademesinde uygulanacaktır. Kadınların özgür olabilmesi için kadınlarımız kendilerine sağlanan hakları ve yetkileri örgütlenerek talep etmeleri gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle kadınlarımıza verilen seçme ve seçilme hakkının 79. yılını kutluyorum. Kadınımıza şiddetin olmadığı, kadınımızın eşit haklara sahip olduğu aydınlık günler diliyorum.”