• Otomatik

  

M. İSTEMİHAN TALAY ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI
Kaynak: Meryem ELMASTAŞ Okunma: 7864 Tarih: 25.11.2017

İstemihan Talay, Öğretmenler Günü’nü Kutladı

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Genel Başkan Başdanışmanı, Kültür eski Bakanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkan a. adayı M. İstemihan Talay, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle mesaj yayınlayarak eğitim emekçilerinin Öğretmenler Günü’nü kutladı.

2019 yılında yapılacak olan yerel ve Cumhurbaşkanlığı ile genel seçimler için çalışmalarını aylardan bu yana Mersin’de sürdüren İstemihan Talay, eğitim emekçisi olan öğretmenlerin, dün olduğu gibi bugün de, kendi sorunlarını bir kenara koyarak, ülkenin geleceği olan çocukları ve gençleri, en iyi şekilde yetiştirme çabası içerisinde olduğunu söyledi.

Öğretmenlerin, dünya öğretmenlerine göre daha çok çalışıp, daha az ücret aldığını belirten İstemihan Talay, “Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri'nde başöğretmenliği üstlendiği tarihin anısına 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır." dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Aydınlanma savaşçısı olarak gördüğümüz öğretmenlerimizin 'Öğretmenler Günü'nü en içten dileklerimizle kutlarız. Öğretmenlerimiz, dün olduğu gibi bugün de, kendi sorunlarını bir yana koyarak, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı, gençlerimizi, en iyi şekilde geleceğe hazırlama gayreti içerisindedirler. Çocuklarımızı canından çok severek, bin bir özveri ile çalışan, kendini mesleğe adayan öğretmenlerimizi şükran duygularımızla selamlarken, eğitim sistemimizin içinde bulunduğu çöküntünün giderilmesini ve öğretmenlerimizin eğitim, öğretim görevlerini en iyi biçimde yerine getirebilmeleri için sorunlarının ivedilikle çözülmesi gerekmektedir. Ne yazık ki bugün, birçok yönetici, öğretmenlerle ilgili övgü dolu sözler söyleyenler, mesleğin sorunlarına gözlerini kapatmaktadırlar. Oysa, yurdun her köşesinde özveriyle çalışan öğretmenlerin yıllardır çözülemeyen ve hatta son yıllarda giderek olabildiğince artan ekonomik ve sosyal sorunları vardır. İnsanın ve ülkenin olumlu gelişimi için en büyük görevi üstlenen öğretmenlerin, çalışma koşulları, ekonomik sorunları zaman geçirilmeden iyileştirilmelidir. Eğitimin bilimsel, çağdaş, laik, demokratik ilkelere göre yapılması zorunludur. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı yetiştiren tüm öğretmenlerimizi saygı ve sevgi ile selamlıyor, Öğretmenler günü’nü bir kez daha kutluyorum.”