• 784-tarsus-ta-bal-ormani-projesi-hayata-gecti.html

  

Tarsus'ta Bal Ormanı Projesi Hayata Geçti
Meryem Elmastas 492466 22.03.2012

Gerçekleşen açılış törene Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Orman ve Su İşleri Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı İsmail Üzmez, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, Mersin Orman Bölge Müdürü Abdulrahman Acer, Mersin Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çalıkoğlu'nun yanı sıra bazı bürokratlar ve arıcılık yapan üreticiler katıldı.

Mersin Orman Bölge Müdürü Abdulrahman  Acer, uygulama kapsamında Mersin’e 2 bin 500 dekar alanda bal ormanı kuracak olan bakanlık, arıcılığın gelişmesine ve daha fazla bal üretilmesine katkı sağlayacağını söyleyerek, "Bu kapsamda 20 bal ormanı, 6 bin 250kovana hitap edecek şekilde konumlandırılacak. Çalışmalar çerçevesinde; arıların su ihtiyacını karşılamak için su havuzları kurulacak. Ağaçların konumuna göre de bal çeşidi üretilecek. Yöredeki arıcılar bugün bir kovandan 4-5 kilo bal alırken, bal ormanları oluşturulduğunda, bir kovandan 20 kilo bal alma şansına sahip olacak. Böylece artan bal üretimi de ihracatın arasına girecek. Ülkemiz bu üretimden ciddi gelir elde edecek. Proje kapsamında 125 binton bal üretimi gerçekleşecek" dedi.

Mersin Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çalıkoğlu, dünyanın en sağlıklı ve kaliteli bal üretiminin bu ormanlardan yapılacağını söyleyerek, şu anda bin 700 üyeleri bulunduğunu ve biberiye, sandal ve harnup bitkilerinden bal üretiminin yapılacağını vurguladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdür Yardımcısı İsmail Üzmez ise bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonrasında bal'ın insan için 6 bin yararı bulunduğunu söyledi. İnsanın doğumdan ölümüne kadar ormana ve ürünlerine ihtiyacı olduğunu söyleyen Üzmez, insanlık yeni orman alanları oluşturmak için çalışıyor. Bunlardan en belirgin çalışmaların başında gelen bal ormanları ile birlikte organik, sağlıklı ve kaliteli bal üretilecek. Arıcılarımız ise ayrıca üretimlerinin karşılığını alacaklar" diye konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra projeye emeği geçenlere plaketlerverildikten sonra Bal Ormanının açılışı gerçekleştirildi. Katılımcıların Bal Ormanına fidan dikimi ile etkinlik sona erdi.

Siyaset Haberleri Arşivi
Spor Haberleri Arşivi