• 683-8220adalet-mekanizmalari-kadin-haklarini-gormezden-geliyor8221.html

  

“Adalet mekanizmaları kadın haklarını görmezden geliyor!”
Meryem Elmastas 493044 08.03.2012

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Vahap Seçer, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajında, “Ülkemizde ve dünyanın her yerinde kadınlar şiddet, dayak, taciz, tecavüz gibi saldırılara maruz kalıyor; öldürülüyor. Ayrımcı uygulamalar ve politikalar sonucu, sosyal yaşamın dışına itiliyor” dedi.

 

“İktidar kadınların ezilmesine, ikinci sınıf yurttaş görülmelerine sessiz kalırken, adalet mekanizmaları da kadın haklarını görmezden gelmeye devam ediyor” ifadesini kullanan CHP’li Seçer, “Hükümetin bugüne dek aile içi şiddet sorununa yönelik olarak başlattığı çalışmalar, şiddet oluştuktan sonra neler yapılacağı boyutunda kalıyor. Şiddetin oluşmasını önleyecek projeler geliştiril-e-miyor” diye konuştu.

 

Seçer, açıklamasında şu noktalara değindi:

“Böylesi bir dönemde 8 Mart, kadın hakları mücadelesinin yükseltilmesini daha da anlamlı kılıyor.

Ülkemizde kadın hareketinin amacına ulaşmasının tek güvencesi CHP’dir. Kadınlarla erkeklere eşit toplumsal hakları ve seçme-seçilme temelinde siyasal eşitlik haklarını vererek Cumhuriyet devrimini taçlandıran CHP, hükümetin kadını toplumsal ve siyasal yaşamdan uzaklaştırma baskısına karşı ikinci bir atılımı yapmıştır. CHP, yenilediği tüzüğünde yüzde 33’lük “kadın kotası” getirmiştir. Bu oran, ulusal ve yerel seçimlerde, örgüt yönetiminde, kongre-kurultay delegeliklerinde zorunlu olarak uygulanacaktır.

8 Mart, kadın ve erkeğin yaşamın her alanındaki eşitsizliklere karşı ortak hareket etmesi gereken eşit ve özgür olarak temsil edilmesi talebinin yükseltildiği mücadele ve dayanışma günüdür.

Kadın özgürlüğü mücadelesinin Türkiye’nin demokrasi mücadelesiyle koşut olduğundan hareketle, tüm kadınları; CHP çatısı altında çocuklarımız, geleceğimiz ve demokratik haklarımız için birlikte çalışmaya davet ediyorum.

Hayatı yeniden üreten kadınların, cinsiyet ayrımı başta olmak üzere her türlü ayrımcılığa karşı, hak ve özgürlükleri için 8 Mart 1857’de başlatılan mücadele geleneğine daha fazla sahip çıkacaklarına ve kazanacaklarına inanıyorum.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu olsun.”

Spor Haberleri Arşivi