• 3146--mhp-mersin-il-teskilati-diyarbakir-bulusmasini-protesto-etti.html

  

-MHP MERSİN İL TEŞKİLATI DİYARBAKIR BULUŞMASINI PROTESTO ETTİ
Meryem Elmastas 491541 22.11.2013

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin İl Teşkilatı, 'Diyarbakır Buluşması’nın Cumhuriyetin temelleri ile oynama ve yok etme planları olduğunu iddia ederek, buluşmayı protesto etti.  Başkan Kocamaz, Diyarbakır’da yaşanan olayı lanetle kınadıklarını söyledi.

Öğle saatlerinde MHP Mersin İl Başkanlığı önünde toplanan partililere, Tarsus Belediye Başkanı ve MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz, Toroslar Belediye Başkanı ve Adayı Hamit Tuna, İl Başkanı Rauf Aydemir ve Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Hüsnü Doğan da destek verdi.

İlk olarak açıklamada bulunan İl Genel Sekreteri Üzeyir Güleç, 'Diyarbakır Buluşması’nı' kınadıklarını belirterek, "Taşnak, Hınçak bakiyesi ve can kardeşlerimiz Kürtlerle uzaktan yakından alakası olmayan Kürtçülerle bizi bizden ayırmaya çalışmayın. Küresel bir planın parçası olduğunu her ne kadar senin dünyanda bir yerlere olmasa da Türk'üyle, Kürt'üyle, Çerkez'iyle, Laz'ıyla, Arnavut'u, Boşnakı'yla büyük Türk milletinin şerefli her üyesinin sana bunu hatırlatacağını, yaptığın ettiğin her ne varsa hesabını senden soracağını unutma. Diyarbakır da bizim, Konya da bizim, Şırnak da bizim, Bursa da bizim ezcümle bu vatan bizim. Aksini iddia edenleri tarihe gömmek, namusumuz olsun, şerefimiz olsun" dedi.

Tarsus Belediye Başkanı ve MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz ise Türkiye'nin zor zamanlardan geçtiğini savunarak, "Bizim millet olarak her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır” şeklinde konuştu.

Başkan Kocamaz, “Her yerde söylüyoruz, her zaman söylüyoruz. Ülkemiz çok zor dönemeçlerden geçiyor. İslam alemi ve özelliklede ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar, her geçen gün değişik sahnelerde sergileniyor. Diyarbakır’da yaşanan hadise aslında malumun ilanıdır. Yıllardır bu ülkenin üzerine kabus gibi çöken bu AKP iktidarı ülkenin bir ve bütün olarak kalmasını, yaşamasını sağlayan milletin birliğini, dirliğini, bütünlüğünü garanti altına alan bütün sigortaları tek tek sökmekte ve her geçen gün bu ülkedeki bin yıllık kardeşliği tehlike altına alıp bölünme yolunda yeni yeni cepheler açmaktadır. Sayın Başbakan’ın Cumartesi günü Diyarbakır’da, Pazar günü Bismil’de yaptığı konuşmalar. Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ına yakışmayacak konuşmalardır.

Aziz Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinde karşılığını bulan bu konuşmalar ki orada söylediği gibi bu ülkeyi yönetenler gün gelecek gaflet, dalalet hatta hıyanet içerisinde bulanabilecekler dediği o günleri yaşamanın üzüntüsünü hep birlikte yüreğimizde hissediyoruz.  Değerli Mersinli hemşehrilerim yıllardır ülkenin bir bölgesinde baş ağrısı olan ve zaman zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devletini tehdit eden, ülkeyi yöneten Sayın Başbakan’a, Bakanlara dahi bir şekilde meşenin neresi size batıyor, neresi sizi rahatsız ediyor demesine rağmen bugün geldiğimiz noktada Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ını adeta önüne kadar getirip diz çöktüren bir ülkede yaşananları zül olarak görüyoruz. Sayın Başbakan artık pervasızlığı öyle noktaya getirmiştir ki, artık Türkiye Cumhuriyet’inin bölünmesine, parçalanmasına yol açacak hiçbir sigorta kalmamıştır. Dolayısıyla bizim millet olarak her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır.   Şayet bugün biz bu birlik ve beraberliği gösteremezsek, bir araya gelemezsek dik duramazsak, yapılan bunca ihanetler karşısında sesimizi yükseltemezsek yarın çok geç olabilir, bizden sonraki nesillerin vebalinden kurtulmak da çok zor olacaktır. Ne Barzani ne PKK ne BDP ne de Başbakan Tayyip Erdoğan Kürt vatandaşlarımızın temsilcisi olamaz. Biz bin yıldır Kürt kardeşlerimizle etle tırnak gibi olmuşuz. Kız almışız, kız vermişiz, nesillerimiz birbirimize karışmış. Dolayısıyla bu ülkedeki birlik ve bütünlüğü bozmaya çalışan her kim olursa olsun karşısına çıkmak, dikilmek, dik durmak hepimizin boynunun borcu olmalıdır. Diyarbakır’da yaşanan olayı lanetle kınıyoruz" diye konuştu.

MHP Mersin İl Başkanı Rauf Aydemir ise bu planın bugün yapılan bir şey olmadığını savunarak, "Bu bin yıllık Türk yurdunu yok etme planıdır. Bin yıldır bizi buradan söküp atmak için yapılan plan, içimizden çıkardıkları aktörler ve işbirlikçileriyle yoluna devam ediyor. Biz de inatla, imanla, inançla karşılarında duruyoruz. Korkmuyoruz, yılmayacağız, yıkılmayacağız. Barzani daha dün bize bırakın bir PKK'lıyı, bir PKK'lı kedisi bile vermeyeceğini söylemiştir. Daha dün Barzani gerekirse Türkiye ile savaşırım demişti. Daha dün Barzani biz olmazsak Türkiye ekonomisi çöker diye tehdit etmişti. Şimdi ise Barzani kırmızı halıyla karşılandı. Bunu utanarak izledim" diye tepki gösterdi.

Başkan Kocamaz, daha sonra parti binasında kadınlarla sohbet toplantısı yaptı.

Siyaset Haberleri Arşivi