• 3086-tagid-toplantisinda-tarsus-un-sorunlari-gorusuldu.html

  

TAGİD toplantısında Tarsus’un sorunları görüşüldü
Meryem Elmastas 493119 11.11.2013

Tarsus Girişimci İşadamları Derneği (TAGİD) tarafından düzenlenen kahvaltılı toplantıda Tarsus’un sorunları masaya yatırılarak, görüşüldü.

AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, bir kır bahçesinde yapılan toplantıda yaptığı konuşmada, ilçenin sorunlarını ortak akıl ile çözüp, ekonomisi başta olmak üzere hayatın her alanında kalkındırmak istediklerini söyledi.

Toplantının gündem maddesinin Tarsus’un ekonomik yönden kalkındırılması, halkın refah düzeyinin yükseltilmesi ve Tarsus’a bir devlet üniversitesi kurulmasının oluşturulduğunu belirten Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, Tarsus’un üniversiteye kazandırılması amacıyla geçen yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşme yaparak, gerekçeli rapor sunduklarını, daha sonrasında konuyu Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a ilettiğini söyledi.

Tarsus’un il olmak uğruna uzun yıllar enerjisini tükettiğini, çünkü Başbakan’ın gündeminde yeni il ve ilçelerin bulunmadığını belirten Uzun, “Enerjimizi ortak akıl noktasında Tarsus’a üniversite kurulmasına harcamalıyız. Üniversite olduğunda ekonomiye katkısı zaten olacaktır. Ancak bizim üniversite talebimizin asıl sebebi kentimizin sosyal, kültürel ve eğitim yönünden gelişmesine olanak sağlamaktır. Bu konuyu sürekli gündemde tutarak hedefe ulaşmanın yollarını arayacağız. Başbakanımız önümüzdeki süreçte Tarsus ve Silifke’yi ziyaret edecek. Sanıyorum bu konuda bir müjde verebilir. Aslında sayın Başbakanımız seçim öncesi bu tür şeyleri yapmaz ama üniversite konusunda seçimden sonra bu konuyu gündeme getirebilir. Bizim için önemli olan süreçle ilgili çalışmalarımızı sağlıklı olarak sürdürmektir. İktidar olarak Tarsus’un gelişmesi için çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Kaymakam Hasan Göç, daha önce görev yaptığı Dilovası ilçesinin sanayi yönünden müthiş bir gelişme kaydettiğini, 6 adet OSB’nin bulunduğunu oralarda bin metre karelik arsanın 500 bin lira dolayında olduğunu, burada ise arsa fiyatlarının çok daha ucuz olduğunu belirterek, “Eğer bir girişimci kafasına yatırım yapmayı koymuşsa kendisi için en uygun olan yer neredeyse yatırımını oraya yapar. Tarsus’a yatırımcıları çekmeniz gerek. Tarsus, Türkiye’nin en zengin kentlerinden biriydi. dışarıdaki algı Tarsus’un cazip bir kent olma özelliğini koruduğudur. Tarsus şu anda geçmişten daha kötü değil, Tarsus’u daha cazip hale getirmenin çalışması yapılmalıdır. Buraya yatırımcıları mutlaka çekmeliyiz. Bunun için çaba göstermeliyiz. Tarsus bölgesinin dokusuna uygun yatırım alanlarını yaratmalıyız. Çünkü burası bereketli topraklara sahip, bir yılda 3 çeşit ürünün alındığı bir bölge ve tarıma dayalı sanayi de kurulmalıdır” diye konuştu.

TAGİD Başkanı Faruk Kıraç ise, Tarsus’un ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmesi amacıyla dernek olarak her türlü fedakârlığı yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Bağlı bulundukları TUSKON’un desteğiyle yatırımcılara her türlü desteğin verilmesine katkı sağlayacaklarını belirten Faruk Kıraç, 160 üyeleri bulunduğunu ve yurtdışı bağlantılarını hızla geliştirmekte olduklarını belirterek, Hükümetin 500 milyar dolarlık ihracat hedefine katkı sağlamaya her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Toplantıya Kaymakam Hasan Göç, Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, Emniyet Müdürü Yaşar Aksoy, Jandarma Komutanı binbaşı Bahadır Ersoy,  Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir,Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak ve TAGİD üyeleri katıldı.

Güncel Haberler Arşivi
Siyaset Haberleri Arşivi