• 218-basbakan-anamur-da-temel-atti.html

  

BAŞBAKAN ANAMUR’DA TEMEL ATTI
Meryem Elmastas 543971 09.03.2011

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yılda 75 milyon m3 içme, kullanma ve sanayi suyu temin edecek proje ayrıca Mersin’in Anamur İlçe’sinde bulunan 32.930 dekar tarım arazisinde sulama imkânı sağlayacak. Dünyada ilk kez uygulanacak proje kapsamında Anamur’dan KKTC kadar, deniz içi geçişi için 80.151 km uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıyla geçecek olan bin altı yüz mm çapında yüksek yoğunluklu polietilen boru hattı döşenecek.

      Anamur Şehir Stadında yağmur altında gerçekleşen temel atma törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Mersin Milletvekilleri, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, bürokratlar, vatandaşlar ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

      Törende konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, KKTC’de yaşayan vatandaşların bir hayal olarak gördükleri ve dünya da ilk olarak uygulanan önemli bir projenin temelini Anamur’da attıklarını belirterek, bu dev proje ile KKTC’ne yılda 75 milyon m3 içme, kullanma ve sanayi suyu temin edileceğini söyledi.

      KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise proje ile Anamur’dan KKTC’ne bereket yağacağını ifade ederek, doğum gününde gerçekleşen temel atma töreni ile bir kez daha mutlu olduğunu dile getirdi.
 
 
 

Siyaset Haberleri Arşivi
Spor Haberleri Arşivi