• 216-ak-partide-adaylik-basvurulari-basladi.html

  

AK PARTİDE ADAYLIK BAŞVURULARI BAŞLADI
Meryem Elmastas 492612 07.03.2011

Milletvekilliği için AK Parti’ye aday adaylığı başvuruları başladı. Erkek aday adayları 3 bin, bayan aday adayları bin 500 TL başvuru ücreti ödeyecek. Özürlü adaylardan ücret alınmaması kararlaştırılırken, son başvuru tarihi ise 14 Mart günü mesai bitimi olarak belirlendi.
     AK Parti’nin karar alma organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), dün gece olağanüstü toplanarak, milletvekili aday belirleme takvimini görüştü. Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantıda alınan kararlara göre, aday adayları bu sabahtan itibaren AK Parti’ye başvurabilecek.
     Adayları belirlerken, “merkez yoklaması” sistemini kullanacak olan AK Parti’de aday adayları bizzat Genel Merkez’de oluşturulacak komisyona başvuracak.
     4500-5000 civarında başvuru beklenirken, Genel Başkan Yardımcılarından oluşacak 6 ayrı komisyonda aday adaylarıyla yüz yüze görüşmeler yapacak AK Parti, 19-20 Mart'ta aday adaylarını temayül yoklamasıyla teşkilatlara soracak. Temayül yoklamasına, eski milletvekillerinden tekrar aday olanlar girecek; ancak adaylık için istifa eden 39 il başkanı girmeyecek. Büyükşehirler'deki belediye meclis üyelerine adaylık için istifa etme izni verilmeyecek. Buna rağmen istifa edenler, aday yapılmayacak.
 
 
 

Güncel Haberler Arşivi
Siyaset Haberleri Arşivi