• 1400-turkiye-nin-en-buyuk-ikinci-havaalani-insaati-icin-dugmeye-basildi.html

  

Türkiye'nin En Büyük İkinci Havaalanı İnşaatı İçin Düğmeye Basıldı
Meryem Elmastas 495239 06.07.2012

 

 

Yapım işini üstlenen Koçoğlu İnşaat Firma Yetkilisi yüksek mühendis Enver Haydaroğlu ve Kemal Muhsinoğlu ile şantiye şefi Hasan Bilgin, Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi'ni makamında ziyaret etti. Kaymakam Güldibi'ne çalışmalar hakkında bilgi veren Enver Haydaroğlu, Yenice beldesi yakınlarından Çiçekli, Karsavuran ve Kargılı köyleri çevresindeki araziler üzerine kurulması planlanan Çukurova Bölgesel Havaalanı inşaat çalışmalarına önümüzdeki ağustos ayında başlanacağını söyledi.

Yaklaşık 4 bin 500 kişinin bu süreçte istihdam edileceğini belirten Haydaroğlu, şöyle devam etti:

"İnşaatın kapalı alanı, 420 bin metrekare, kamulaştırılan saha ise 8 milyon metrekare. Havaalanı doğaya uygun yapılacak. Binaların çatıları ise çimden oluşacak. Türkiye'nin en büyük ikinci havaalanı olacak. Pistler kuzey doğu ve güney batı yönünde olacak. İnşaatın yaklaşık 22 ayda tamamlanması, 2014'te işletmeye açılması planlanıyor. Üç vardiya esasına göre 24 saat çalışılacak. Aynı anda 4 bin 500 işçinin çalışması öngörülüyor. Sondaj ve zemin etüt çalışmalarının sonucu bekliyoruz. Bu süre içerisinde yapılması gereken işlerimizi yapıyoruz."

Havalimanının başlangıçta yıllık 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını ifade eden Haydaroğlu, bu rakamın 30 milyona çıkarılmasının planlandığını kaydetti. Havalimanının işletimi, güvenlik ve temizlik işleri için başlangıçta yaklaşık bin 330 kişiye, havalimanında kurulması planlanan serbest bölgede ise bin kişiye istihdam sunulacağını kaydeden Haydaroğlu, "Ayrıca havayolu işletmeleri, yer hizmetleri, ikram, yakıt ve diğer havacılık işletmelerinde de yaklaşık 3 bin 500 personelin istihdam edileceği tahmin ediliyor. Kamu personeli ile birlikte havalimanında başlangıçta toplam bin 500 personelin istihdam edilecek. Her yıl bu sayının havalimanındaki uçak ve yolcu sayısındaki artış dikkate alınarak en az yüzde 10 artışla devam edeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

 

Güncel Haberler Arşivi
Siyaset Haberleri Arşivi
Spor Haberleri Arşivi