• 1082-vahap-secer-den-tarihi-uyari.html

  

Vahap Seçer’den Tarihi Uyarı
Meryem Elmastas 502507 03.05.2012

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Vahap Seçer, yabancılara toprak satışı konusunda tarihi bir uyarı yaptı. Seçer, toprak satışına ilişkin düzenlemenin, kentsel dönüşüm ve 2/B’lerin satışının ardından Meclis’e getirildiğine dikkat çekti ve “Bunlar tesadüf olabilir mi? Bence olamaz” dedi. Dünyanın her yerinde tarım arazilerinin satışının çok önemli olduğunu vurgulayan Seçer, “Öyle bir an gelir ki cebinizde, milyon dolarlar olabilir ama yurttaşınızın karnını doyurmak için en temel gıda maddelerini bulma şansına sahip olmayabilirsiniz” dedi.

 

Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Seçer, yabancılara toprak satışına ilişkin tasarının görüşmeleri sırasında TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada okullarda dağıtılan sütlerden zehirlenen çocukları gündeme getirdi.

 

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen haberlerin üzücü olduğunu, bakanlığın tavrının ise sorumsuz olduğunu vurgulayan Seçer, “Çocukların alerjisi varmış. Yani bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün olur. Yani burada Hükümetin, yetkili kurumların suçu yok da çocukların mı suçu var? Tabii, çocuklarımız fakir, yoksul insanların çocukları, demek ki gerçekten sizin sayenizde süt tüketmekten mahrum kalmış. Tabii, mideler, alışık olmayan bir gıdayla karşı karşıya kalınca, işte böyle alerjik vakalar ortaya çıkıyor. Sizin bu savunmanızdan bu sonuç ortaya çıkıyor” dedi.

 

Türkiye-Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesiyle ilgili kanun tasarısını ve Türkiye'nin stratejik ve jeopolitik konumuna işaret eden Seçer, AKP tarafından Meclis gündemine üst üste getirilen tasarılara dikkat çekti. Geçen haftalarda önce kamuoyunda “kentsel dönüşüm” olarak bilinen tasarının, ardından 2/B arazilerinin satışına ilişkin tasarının getirildiğine vurgu yapan Seçer,  “Anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz, devri iktidarınızda özellikle stratejik olarak gerçekten bu alanların niçin yabancı şirketlere uzun süreli kiralanması ya da satılması konusunda bu kadar gayret sarf ediyorsunuz?  Bütün bu kronoloji acaba bu yasaların ardı ardına Meclise gelmesi bir tesadüf mü, yoksa bu bilinçli olarak yapılan düzenlemeler mi? ” diye sordu.  Seçer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnsanın aklına şu geliyor: Acaba bu konuda Türkiye'de ciddi yatırımlar yapacak yani bu kanundan dolayı 30 hektar ya da 60 hektar alanlar alıp 2/B alanları olabilir bu alanlar ya da hazine alanları olabilir. Bazı yabancı firmalar Hükümeti bu konuda uyarıyor ‘Bir an önce bu yasal düzenlemeleri yapın da biz Türkiye'ye gelelim, bu alanlarda yatırım yapalım’ diye bir gayret içerisinde mi? Bakanın bunları ortaya koyması lazım. Yani bana sorarsanız, bunlar masumane yapılan birtakım düzenlemeler değildir. Bunların art arda gelmesi tesadüfi değildir”

DAL BUDAK YERİNDE AMA…

Türkiye'de yaklaşık olarak 28 milyon hektar tarım alanı olduğunu ve bu alanların sadece 8,5 milyon hektarında sulu tarım yapılabildiğini anlatan Seçer, bereketli tarım alanlarının önemine işaret ettiği konuşmasında, gelir dağılımındaki adaletsizliğe de dikkat çekti. Türkiye ekonomisinin rakamsal olarak büyümesine rağmen, ekonomideki gelişmelerin “halkın cebine” olumlu olarak yansımadığını vurgulayan Seçer, “Görünürde dal, budak yerinde ama meyve yok, ağacın üzerinde meyve yok.  Türkiye'deki toplam kaynaklardan elde edilen gelirin yüzde 80'ini nüfusun yüzde 20’si paylaşıyor. Gelirin geri kalan yüzde 20’sini ise nüfusun yüzde 80’i paylaşıyor. Türkiye’de 1 milyondan fazla insan yatağa aç giriyor. 10 bin dolar kişi başına düşen GSMH’ye siz inanıyor musunuz? Yılda cebine bırakın 10 bin dolar, bin doları gören vatandaşımın sayısı kaç?  İşte böylesi bir yaman çelişki var” diye konuştu.

YURTTAŞLARINIZ AÇ KALIR

CHP Milletvekili Seçer, tarım topraklarının tüm dünya için önemini anlatırken, zengin Körfez ülkelerinin üçüncü dünya ülkelerinden toprak satın aldığını, çünkü tükettiği temel gıdanın yüzde 90'nın ithal olduğunu anlattı. Dünyayı sarsan 2008’deki gıda krizine işaret eden Seçer, “Öyle bir an gelir ki cebinizde para olabilir, milyon dolarlar olabilir, hazineniz dolu olabilir ama yurttaşınızın, vatandaşınızın karnını doyurmak için dünyadan temel gıda maddelerini bulma şansına sahip olmayabilirsiniz” uyarısı yaptı. Seçer, tasarıyla “ülke menfaatleri” gerekçe gösterilerek Bakanlar Kurulu’na satış yetkisi verilmesini de eleştirirken, “Bunlar subjektif kavramlar yani bir hükümetten diğerine göre değişebilir. Dolayısıyla bu düzenleme baştan sona yanlıştır” dedi. Seçer’in işaret ettiği yanlışlıkları içeren tasarının birinci maddesinin metinden çıkarılması için verilen önerge AKP oylarıyla reddedildi.

Siyaset Haberleri Arşivi
Spor Haberleri Arşivi